KURUMSAL

 METANTECH HAKKINDA 

Metan Teknoloji ve Mühendislik San. Ve Tic. Ltd. Şti. (Metantech)
2015 yılında Tekirdağ Çorlu’da kurulmuştur.

Metantech, sektörel proseste kalıcı çözümler getiren projeleri uygulayarak az enerjiyle yüksek verimlilik sağlayan sistemler ile Spesifik Enerji Tüketiminde ülkemizdeki sektörleri Avrupa’daki sektörlere eşdeğer duruma getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu amaçla Avrupa’daki ileri buhar ve ısı teknolojilerini ülkemiz koşullarına uyarlamakta ve bunun yanında yenilikçi mühendislik hizmetleri ile her sektörde proses iyileştirmeye yönelik çözümler sunmaktadır.

Buhar ve ısı transferi konularında 100 yıldan fazla tecrübeye sahip Alman BAELZ firmasının Türkiye temsilcisi olan Metantech, yapmış olduğu Ar-Ge çalışmaları sonucunda buhar sistemleri alanında patenti kendisine ait Kondenstopsuz Kapalı Buhar Çevrim Sistemini tasarlamıştır.

Oluklu sektörünün önde gelen firmalarına kurmuş olduğu Kondenstopsuz Kapalı Buhar Çevrim Sistemi ile taahhütte bulunduğu tüm değerleri gerçekleştirmiştir.

TR2016/12097 Patent Nolu Kondenstopsuz Kapalı Buhar Çevrim Sistemi, buharın kullanıldığı enerji sektöründe yeni bir dönem başlatmıştır. Kondenstopları iptal eden, örneği bulunmayan bu sistem, kayıp enerjiyi en az % 20 geri kazanarak enerji tasarrufu sağlamıştır. İstenilen bölgeye istenilen basınç ve sıcaklıkta buhar göndererek verimli ve kaliteli üretim elde etmiştir. Kızgın suyu kazana direk basarak kazan çalışma süresi ve kazana beslenen taze besi suyu miktarını azaltmıştır. Bu sistemde kondenstop kullanımına gerek duyulmadığı için kondenstop alım, bakım ve kaçak maliyetleri ortadan kalkmıştır.

Metantech, Ar-Ge çalışmaları ile enerji tasarrufu konularında fayda sağlayan sistemler tasarlamaya ve üretmeye devam etmektedir.


 BAELZ HAKKINDA 

Bir bakır ustasının oğlu olan Wilhelm Baelz, 1896 yılında aile işini endüstriyel buhar sistemleri üreten firmaya dönüştürdü. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Baelz, kontrol sistemlerini, eşanjörleri, elektrikli ve pnömatik vanaları, ısı kontrolörlerini Alman pazarına sundu.

1950’lerin başında, dünyada ilk dikey kondens kontrollü buhar-su transfer istasyonunu ve ardından 1970 yılında kontrollü su ejektörünü üretti.

Baelz teknolojisi, doğa kanunları göz önünde bulundurularak, enerjinin ekonomik kullanımını ve kaynakların inovasyon yoluyla kullanılmasını amaçlamaktadır.